ניר גלילי על מימון והלוואות לצורך הקמת עסקים

מדי שנה נפתחים בישראל כ-50,000 עסקים חדשים. חלק גדול מהם זקוק למשאבים כספיים בהיקף נרחב יחסית, הן כדי לממן את עלויות ההקמה ובפרט כשצריך לשכור מקום, לרכוש ציוד ו/או חומרי גלם, לשלם לאנשי מקצוע, להשקיע בשיווק וכו'. בנוסף זקוקים עסקים חדשים לסכומי כסף משמעותיים כדי לצלוח את התקופה הראשונה שבה לא תמיד יש מספיק לקוחות – מנכ"ל סונול ניר גלילי מפרט אודות האפשרויות השונות של הלוואות ופתרונות מימון לצורך הקמת עסק.

הלוואות בערבות מדינה

הבנקים לא תמיד ששים להעניק הלוואות לעסקים בתחילת דרכם, ובמקרים אחרים תנאי ההלוואה אינם נוחים לעסק שרק עושה את צעדיו הראשונים. אחת הדרכים לשיפור המצב היא לפנות למסלול הלוואות בערבות מדינה.

הלוואות בערבות מדינה מיועדות הן לעסקים פעילים והן לעסקים בהקמה. עבור הסוג השני של העסקים הסכום המקסימלי אותו ניתן לקבל הוא חצי מיליון ש"ח, כשעל בעל העסק להעמיד ערבות אישית וכן בטחונות (בשיעור 10% מסכום ההלוואה עד 300,000 ש"ח ו-25% על הסכום שמעל לסף זה. ניר גלילי מציין כי ניתן גם להעמיד ערבות של עוד ערב על עד 40% מגובה ההלוואה).

ההלוואה בערבות המדינה ניתנת לתקופה של 5 שנים כשישנם גם עד 6 חודשי גרייס – כלומר ניתן להתחיל להחזיר את ההלוואה רק לאחר חצי שנה, יתרון חשוב לעסק בהקמה שבלא מעט מקרים עדיין לא נהנה מתזרים מזומנים מספיק.

על-מנת לברר את הזכאות להלוואה בערבות מדינה על בעל העסק לפנות לחברת BDSK אשר מתאמת בינו לבין הבנק שמעניק את ההלוואה ועוד קודם לכן בוחנת את ההיתכנות העסקית על-מנת לאשר את ההלוואה.

פתרונות לסטארט אפים

עבור הקמת סטארט-אפים ישנם מספר פתרונות מימון ייחודיים לתחום זה.

אפשרות אחת אותה מציע ניר גלילי למיזמי היי-טק בראשית דרכם היא אקסלרטורים – חממות קטנות ואינטימיות שמספקות מרחב עבודה, הזדמנויות ליצירת קשרים מעצימים עם גורמים רלוונטיים, ליווי שיווקי ועוד, ובחלק מהמקרים גם השקעה כספית שעשויה להיות יקרת ערך (תמורת אחוזים).

בחלק מהאקסלרטורים הסטארט-אפים מתקבלים מראש לפרק זמן מסוים – למשל מחזורים של חצי שנה – ובאחרים הם שוהים בחממה עד שהם מבשילים.

בין הגופים שמפעילים אקסלרטורים: חברת יאהו, בנק ברקליס, עיריית פתח תקווה, שטראוס, סמסונג ועוד.

על מה ממליץ ניר גלילי להקפיד כשלוקחים הלוואה?

כאמור ישנם מקורות שונים להלוואות ופתרונות מימון לצורך הקמת עסק: הבנקים הגדולים, אלה הפחות גדולים, חברות האשראי, החברות שפועלות בשוק המימון החוץ בנקאי (שבעבר נקרא "שוק אפור" וזוהה עם גורמים בעייתיים, אולם כיום הוא פעילותו מוסדרת ע"י משרד האוצר וקבלת הלוואה מחברה בעלת רישיון לעסוק בתחום אינה מסוכנת), משקיעים פרטיים, קרנות מימון ועוד.

בכל מקרה מציע ניר גלילי להתנהל זהירות: לפעמים דווקא לקיחת הלוואה בסכום גבוה מדי חושפת את העסק לסיכון של ממש, ובפרט להתחייבות שהוא עלול לא להצליח לעמוד בה. בהתאם מומלץ בחום לאפיין את הצרכים האמיתיים של העסק, לערוך תחשיב מהו סכום הכסף הדרוש עבורם ולא להתפתות להלוואות בהיקף גדול מדי.

תחת קטגוריית: • טיפים והמלצות   

קצת על המחבר:RSSתגובות (0)

מעקב קישורים חוזרים

לא ניתן להגיב.