מעבר דירה

משכנתא לקראת מעבר דירה

חולמים על דירה חדשה עבור המשפחה? רוצים לפתוח דף חדש בחיים? כמעט כל מי שרוצה לקנות דירה, צריך לפנות לסניף של בנק למשכנתאות, ולקחת ממנו משכנתא. אבל מה זו בעצם משכנתא, במה היא דומה ושונה מהלוואה רגילה, ואיך בכלל אפשר לקחת אותה? משכנתא היא בראש ובראשונה הלוואה. כמו הלוואה, הבנק מביא לכם סכום מסוים של כסף, ואתם מחזירים אותו בכל חודש, עם ריבית שנקבעה בהסכם מול הבנק. מה שכל כך מייחד את המשכנתא הוא כמובן הסכום שלה – אם הלוואות רגילות הן בסכומים של כמה אלפי או עשרות אלפי שקלים, הרי שמשכנתאות יכולות להגיע לסכומים של מאות אלפי ואף מיליוני שקלים. אז איך לוקחים אותן בצורה טובה?

כל החישובים שצריך לעשות

ראשית, כדי לקחת משכנתא בצורה חכמה, חשוב לדעת ראשית איזו דירה אתם מחפשים, וכמה היא עולה. עליכם לקבוע מראש תקציב מסוים, שאותו אתם מוכנים להשקיע בלקיחת המשכנתא. את התקציב הזה יש לחלק לשניים – הסכום הראשוני שתשלמו כבר בעת קניית הדירה, והסכום שאותו תחזירו לבנק במסגרת המשכנתא. אם ניכנס לעולם המונחים המקצועיים, נבין שלשתי הפונקציות הללו קוראים הון עצמי והון זר. הון עצמי, הוא הסכום המיידי שתצטרכו לשלם, ישירות מחשבון הבנק שלכם, בעת רכישת הדירה. על פי התנאים כיום, ההון העצמי צריך להיות בערך מינימאלי של 30% משווי הדירה. כלומר, אם לדוגמא, אתם קונים דירה בשווי של מיליון שקלים, תצטרכו לשלם ישירות לבעל הדירה 300 אלף שקל מחשבון הבנק שלכם.

היתרה, כלומר 70% נוספים, מגיעה דרך המשכנתא שאתם לוקחים מהבנק. חשוב להגיד שהבנקים עצמם לרוב לא מגבילים את סכום המשכנתא לכשעצמו, כל עוד נראה שאתם לקוחות אמינים שיכולים להחזיר הלוואה גדולה לטווח הארוך.

כאשר אתם לוקחים משכנתא, שימו לב גם לתקופת ההחזר. היום משפחה ישראלית ממוצעת משלמת משכנתא במשך 15 שנה. עם זאת, חשוב לדעת כי אפשר בהחלט להחזיר את המשכנתא גם בתקופות קצרות או ארוכות יותר. יש בנקים שמוכנים לפרוס את התשלום לתקופה של עד 30 שנה, ולעתים אפילו מעבר לכך. ההמלצה בתחום זה היא ברורה – אם יש לכם היום סכום גדול של כסף ויכולת החזר טובה, עדיף לקצר כמה שיותר את זמן הפריסה. כך אתם גם מחזירים את המשכנתא יותר מהר, וגם הסכום הסופי יהיה נמוך יותר(משום שמדד המחירים לצרכן ישפיע פחות על קרן המשכנתא).

קחו בחשבון את כל הפעילות סביב

כאשר אתם לוקחים משכנתא, שימו לב לעוד כמה דברים שבתחילה נראים קטנים, אך כדאי בהחלט להקדיש להם תשומת לב. ראשית, החוק מחייב אתכם לרכוש גם ביטוח משכנתא. כלומר – ליצור פוליסה מול חברת ביטוח, שתבטיח את תשלום המשכנתא, במידה ואחד מהמפרנסים לא יכול לעבור עוד מסיבות שונות. כך אתם מבטיחים שהמשכנתא תגיע לבנק בזמן, ואתם תוכלו להקדיש את ההכנסות שלכם לאפיקים אחרים.

כמו כן, קחו בחשבון שבתהליך מול הבנק, חשוב לברר את כל המידע הנוגע לעמלות השונות על המשכנתא, ריבית שניתנת על משכנתא, ואף שיטת התשלום. כך תוכלו להתנהל כלכלית בצורה נכונה, וליהנות כמו שצריך מהדירה החדשה שלכם לאורך זמן.

עוברים משרד? בואו לקראו בנושא עיצוב פנים משרדים